Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ >

Aromaterápia

Mi az aromaterápia?

Az aromaterápia a növényekből természetes úton kivont illóolajok felhasználásának művészete és tudománya, melynek célja, hogy az illóolajjal történő kezelés által elősegítse és harmonizálja a test és lélek egészségét, illetve megelőzze a betegségeket.  

Illóolajokat számos kultúrában alkalmaztak az egész világon évszázadokon át. A bizonyítékok azt mutatják, hogy az egyiptomiak, kínaiak, indiaiak és a görögök is használtak aromaolajokat már időszámításunk előtt a 4500-as években is!


Mi az illóolaj?

Az illóolaj egy 100% természetes, aromás illékony olaj, amit növényi virágokból, levelekből, gyökerekből, gyantákból és gyümölcsökből (héjából) származtatnak. Az olajat speciális tömlők tartalmazzák, melyekből különféle módokon nyerik ki az illóolajokat: víz desztillációval, mechanikus feldolgozás által (hideg sajtolással) vagy oldószeres kivonással.

A kivonat mennyisége és aromája több tényezőtől függ: az időjárástól, a talaj összetételétől, a napsütéses órák számától, a környezettől, és a növény specifikumaitól.

Az illóolajak multiaktív hatóanyagok, amelyek a szervezet egyes részeinek egészséges működését képesek támogatni:

Bőr és haj: az illóolajaknak számtalan jótékony bőrre gyakorolt hatásuk van, egyes illóolajak kivaló antiszeptikus, gyulladáscsökkentő, bőrgyógyító, dezodoráló vagy regeneráló tulajdonságokkal rendelkezdnek.

Keringés, izmok és ízületek: az illóolajak a bőrön keresztül könnyen eljutnak a véráramba, ennek köszönhetően segítséget nyújthatnak magas vérnyomás vagy rossz keringés, ízületi reumás fájdalmak, izom görcsök vagy elégtelen nyirokkeringés (narancsbőr) esetén.

Légzőszervek: az orr, torok vagy a tüdő megbetegedései esetén is megfigyelhető az illóolajak pozitív hatása. Inhalálva például érezhető az illóolajak tisztító, fertőtlenítő vagy köptető hatása.

Immunrendszer: minden illóolaj rendelkezik antimikrobiális hatással, és mivel jótékony hatással vannak a fehérvérsejtek termelődésére is, segíthetnek megelőzni és kezelni a vírusos, bakteriális megbetegedéseket.

Idegrendszer: egyes illóolajok enyhe szedatív hatással vannak az idegrendszerre, míg más illóolajak inkább stimuláló hatásúak. Ideálisak lehetnek stressz, kialvatlanság vagy idegi eredetű fáradtság, szorongás esetén.


Miért használjunk bizonyítottan organikus illóolajokat?

Az illóolajok energiája, vitalitása és aromája nagymértékben múlik a növény termesztésén. A hamisított illóolajok megnövelik a kedvezőtlen, negatív reakciók valószínűségét, ezért elengedhetetlenül fontos a tiszta, autentikus, vegyszermentes illóolajok használata.

Ez az oka annak, hogy az Organic Harmonyban kizárólag a legjobb, minősítetten organikus illóolajokkal dolgozunk.


Mi a hidroszol?

A hidroszolok, melyek hidrolátumként és virágvízként (aromavíz) egyaránt ismertek, a desztilláció vizes végtermékei és a növény hidrofil tulajdonságainak (vízben oldódó komponensek), valamint az illóolajok mikroszkopikus cseppjeinek hordozói. Főként arcpermetekben használják, de önmagukban is alkalmazhatók légfrissítésre.

Néhány hidroszol példa: rózsa, kamilla, levendula, neroli.


Mi a bázis (növényi) olaj?

A növényi olajakat a növény olajban gazdag részeiből, általában annak magjából vagy terméséből nyerik, ebből kifolyólag enyhe, magvakra hasonlító illattal rendelkeznek, de gyakran egyáltalán nincs illatuk. Az illóolajakkal ellentétben nem párolognak el.

Hidratáló tulajdonságuknak köszönhetően a növényi másnéven bázis olajakat gyakran használják a bőrápolásban. A bőr számára hasznos zsírban oldódó vitaminokban, ásványianyagokban és fitotápanyagokban gazdagok.

Illóolajak higítására is alkalmasak - innen ered a bázisolaj elnevezés: az illóolajak fokozzák a bázis olaj hatékonyságát azonban ezáltal elkerülhető az illóolaj közvetlen alkalmazásából adódó esetleges bőrirritáció.

Érdemes finomítatlan, hidegen préselt növényi olajat választani, hiszen az így előállított olajak megőrzik a növény teljes fitotápanyag, ásványianyag és vitamin tartalmát.

Példa növényi olajokra: jojoba, avokádó, szezám, édes mandula, napraforgó.


Hogyan használjuk az illóolajokat?

Az illóolajak egyszerűen és sokrétűen használhatók fel otthonában. Élvezze elragadó illatukat, bőrre gyakorolt jótékony hatásukat vagy egészség támogató tulajdonságaikat.

Az alábbiakban összefoglaltuk a legegyszerűbb és legnépszerűbb használati módjait az illóilajaknak, amelyek közül kedvére választhatja ki az igényeihez legmegfelelőbbet.

Amennyiben kérdése lenne vegye fel velünk a kapcsolatot, szakértő aromaterapeutánk szívesen áll rendelkezésére!

Testmasszázs

A masszázs az egyik legjobb aromaterápiás eljárás, hiszen az illóolajak jótékony hatásait még magasabb szintre emeli a masszázs stimuláló és keringést-fokozó hatása.

  1. Válasszon egy vagy akár 5 féle illóolajat, amely illik hangulatához, vagy célzott megoldást kínál problémájára.
  2. Mivel az illóolajak hihetetlenül koncentráltak és erőteljesek, néhány kivételével hígítva szükséges használni őket.
  3. Hígításhoz használjon növényi bázisolajat, például édesmandula olajat.
  4. A higítási arány 1% gyermekek és érzékeny bőrűek esetén, vagy akár 3%.
  5. Gyengés masszírozó mozdulatokkal oszlassa el egész testén, vagy használja célzottan egyes területeken (lábakon, lábfejeken, hason, stb.)

Példa a hígításra:

1%-os hígítási arány: 30ml növényi bázisolajba cseppentsen 6 csepp illóolajat, 100ml bázisolajba cseppentsen 20 csepp illóolajat.
3%-os hígítási arány: 30ml növényi bázisolajba cseppentsen 18 csepp illóolajat, 100ml bázisolajba cseppentsen 60 csepp illóolajat.

A masszázs ideális az általános jóllét növelésére, relaxáló és méregtelelítő hatású, vagy kiválóan kezelhetőek vele az ízületi fájdalmak, a reuma, az elégtelen emésztés vagy a stresszből adódó izomfeszültség.

Bőrápolás

Az illóolajak alacsony molekulasúllyal rendelkeznek és zsírban oldódnak, ezáltal könnyen felszívódnak a bőrbe, ahol ki tudják fejteni jótékony hatásaikat.

  1. Válasszon egy, vagy több illóolajat, bőrtípusától és a kezelni kívánt problémától függően.
  2. NE használjon illóolajat közvetlenül a bőrre kenve, mindig hígítva alkalmazza.
  3. Keverjen pár csepp illóolajat növényi bázisolajhoz, például barackmag olajhoz, vagy adjon pár cseppet kedvenc krémjéhez vagy szérumjához.
  4. Gyengéd mozdulatokkal oszlassa el bőrén, elkerülve az érzékeny szemkörnyéki részt és a sérült bőrfelületeket.

Hajápolás

  1. Ápolja haját pár csepp illóolaj hozzáadásával az utolsó hajöblítéskor, vagy keverjen pár cseppet samponjába.
  2. Kiváló személyre szabott hajpakolás készíthető 3%-os hígítású illóolaj keverékkel (például 18 csepp illóolaj 30ml bázisolajban, jojoba vagy édesmandula olajban): masszírozza fejbőrébe és hajába a keveréket, majd csavarjon egy törölközőt hajára, hagyja hatni a készítményt 1-2 órán keresztül, vagy akár egész éjszaka, majd alaposan mossa meg haját.

Meleg borogatás

Az illóolajak meleg borogatásként történő használata hatékony fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő.

  1. Készítsen meleg borogatást: egy tál forró vízbe adjon pár csepp (4-6 csepp) illóolajat.
  2. Merítsen bele a vízbe egy pamut kendőt, csavarja ki, majd helyezze az érintett területre. Ha kezd kihűlni, ismételje meg a folyamatot.

Kifejezetten hatékony hátfájás, reuma, ízületi problémák, fül- és fogfájás esetén.

Hideg borogatás

Készítsen hideg borogatást, a meleg borogatáshoz hasonlóan, azonban forró víz helyett használjon hideg, akár jégkockákkal hűtött vizet.

Kifejezetten hatékony fejfájás, ficamok, húzódások, vagy egyéb duzzanattal járó problémák esetén.

Fürdővíz

Az illóolajak fürdővízhez adása az egyik legélvezetesebb aromaterápiás eljárás.

  1. Adjon 5-10 csepp illóolajat fürdővizéhez.
  2. Az irritáció elkerülése végett az illóolajat először keverje el egy kevés tengeri sóval, vagy egy kanál mézzel, tejjel vagy olajjal, majd úgy adja a fürdővízhez.

Ezzel a módszerrel számtalan problémáját enyhíthetni, legyen szó izomfájdalomról, reumáról, ízületi gyulladáskról vagy a stresszel járó testi tünetek és a szorongás enyhítéséről. Segít a kikapcsolódában és az ellazulásban.

Diffúzerek

A diffúzerekben történő párologtatás hatékony és biztonságos használati módja az illóolajaknak.

Adjon pár csepp illóolajat diffúzeréhez – a diffúzer gyártójának előírásait követve.

Ez a módszer segít:

  1. a relaxáló atmoszféra megteremtésében.
  2. a rovarok elleni küzdelemben, rovarriasztó hatású
  3. elűzni és elfedni a kellemetlen szagokat, például a cigaretta füstöt.
  4. tisztán és frissen tartani a levegőt, megelőzve ezzel a fertőzések kialakulását.
  5. a légzési nehézségek enyhítésében.

Gőz inhaláció

Az inhalálást évszázadok óta használják a népi gyógyászatban légzőszervi problémák esetén – igen hatékony módszer az illóolajak használatára. A gőz önmagában is jótékony hatással van a bőrre, ezzel fokozva az illóolajak hatását.

  1. Adjon 5 csepp ilóolajat egy tál forrásban lévő vízbe, majd hajoljon a tál fölé, törölközővel letakart fejjel.
  2. Vegyen egy mély levegőket és közben tartsa csukva szemeit.
  3. 10-15 percig inhalálja be a gőzt, egészen addig amíg a víz ki nem hűl, vagy enyhül problémája.

Ez a módszer kifejezetten jótékony hatással van légzőszervi problémák, valamint a torkot és a tüdőt érintő fertőzések esetén.

Ha bőrápolási előnyeit szeretné élvezni, használjon több vizet, majd miután végzett, arctisztítóval távolítsa el a kioldódott szennyeződéseket, mossa meg arcát és használja kedvenc hidratálóját.

Gargalizálás

Antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonságaiknak köszönhetően az illóolajak segíthetnek bakteriális fertőzések és torokfájdalmak esetén.

  1. Adjon 1-2 csepp illóolajat az öblögetéshez használt vízhez.
  2. Gargalizáljon a keverékkel körülbelül 30 másodpercig, majd öblítsen.
  3. Ismételje meg a folyamatot 3-4x. A legjobb hatás érdekében 4 óránként gargalizáljon.
  4. NE nyelje le a keveréket!

Vaporizálás

Tegyünk 1-3 csepp illóolajat egy zsebkendőre és helyezzük az asztalra vagy párna mellé.


Parfüm jegyek

A leggyorsabban elpárolgó összetevők kerültek a fejjegy kategóriájába. Ezek nyújtják az első benyomást – könnyed, rendkívül illékony aromák, melyek 5-10 perc alatt elenyésznek. Hamar átadják helyüket a kompozíció legfontosabb illatjegyeinek, a szívjegynek. Gyakran ezek már kezdetektől fogva ott lappanganak, azonban 10-30 perc kell nekik ahhoz, hogy valóban kibontakozzanak a bőrön. Ezek azok az illatjegyek, melyek által az adott parfüm besorolható egy-egy illatcsaládba (virágos, keleties, citrusos, fás, gyümölcsös, stb.). Végül, jó pár óra elteltével az alapjegyyek is érezhetővé válnak – ezek ugyanis a legnagyobb molekulasúlyú illatanyagok. Lényeges jellemvonásuk, hogy fixálóanyagokként szolgálnak: lelassítják a könnyebb jegyek párolgását, és stabilitást kölcsönöznek nekik. Ezek aromája érezhető a legtovább, az alapillat akár egy napig is a bőrünkön marad.


Általános biztonsági figyelmeztetések

A test tudja, hogyan "használja" az illóolajakat, ezért ha megfelelően alkalmazzuk, akkor az illóolaj nem mérgező. Akárcsak bizonyos ételek vagy növényi anyagok esetén, néhány esetben, például ha valaki allergiás tüneteket produkál, növényi illóolajakat sem szabad használni. Ettől függetlenül az illóolajok széles körben használhatók és biztonságosak nagyjából mindenki számára.

  • Kerülje a hígítatlan illóolajok használatát a bőrön, kivéve, ha erre kifejezetten utalást talál. Kerülje a szemmel való kontaktust. Ha a bőrre vagy a szembe hígítatlan illóolaj kerül, öblítse le alaposan. Az illóolajat soha ne használj hígítatlanul a bőrén!
  • Bőrkiütés, pirosság, irritáció vagy fájdalom esetén azonnal hagyja abba a használatát és konzultáljon orvosával / szakképzett aroma terapeutával.
  • Használatot követően gondosan zárja vissza a kupakot és tárolja 30C fok alatt száraz helyen, napfénytől védve. Javasoljuk, hogy a felbontás után rövid időn belül használja fel (1 év).
  • Tartsa távol az illóolajakat gyermekektől és háziállatoktól.
  • Ne használjon fotoszintetizáló illóolajokat mielőtt napra vagy szoláriumba megy. Javasoljuk, hogy maradjon távol a naptól, illetve a szoláriumozástól legalább 24 órán keresztül a kezelést követően, amennyiben annak során fotoszintetizáló illóolajat használtak.
  • Ha azt gyanítja, hogy esetleg érzékeny bizonyos illóolajokra, vagy ha allergiája van, érdemes a használat előtt tesztet végezni a bőrön. (Minden esetben érdemes, ha először használ illóolajat bőrpróbát tenni.)
  • Mindig olvassa el az illóolaj ismertetőjét és vegye figyelembe a használati utasításban foglaltakat.
  • Várandósság, szoptatás alatt és 3 éves kor alatti kisgyermekeknél, kérje ki szakképzett aromaterapeuta véleményét. Legyen elővigyázatos a használattal terhesség esetén, vagy ha babákon, gyermekeken alkalmazza.
  • Az illóolajok nagyon gyúlékony összetevőket tartalmaznak, ezért tartsa távol közvetlen nyílt lángtól, mint például gyertyák, tűz, gyufák, cigaretták.
  • Ne használja az illóolajokat belsőleg.