A száraz ajkak ápolása
Sokan gondolják úgy, hogy a száraz, cserepes ajkak szinte csak a téli hideg időben fordulnak elő. Azonban az igazság az, hogy ha nem törődik valaki eleget ajkai érzékeny bőrével, akkor azok az év minden napján kicserepesedhetnek és kiszáradhatnak. Az ajak bőre nem termel olajat, ezáltal természetéből adódóan szárazabb mint a többi bőrfelület. Az alábbi tippeket ajánljuk ahhoz, hogy ajkait megvédje a kiszáradástól:
- Használjon természetes ajakbalzsamot. Egy jó, természetes bőrpuhító emollienseket tartalmazó ajakbalzsam, megvédi az ajkakat a környezeti hatásokkal szemben (pl. napsugárzás, szél, száraz időjárás).
- Igyon kellő mennyiségű folyadékot. Mindenki tisztában van a kellő mennyiségű napi folyadékbevitel pozitív hatásaival - egyik ilyen pozitív hatása pont a dehidratáció által okozott cserepes ajkak helyreállítása.
- Használjon párásítót. Egy párásító készülék biztosítja a levegő optimális nedvességtartalmát, amelyre a bőrnek, főként az ajak bőrének szüksége van. Használata ajánlott otthon illetve munkahelyén is, főleg a száraz téli időszakban (fűtési szezon), valamint légkondícionált helyiségekben. Érdemes éjszakára is bekapcsolva hagyni, hiszen éjjel, alvás közben békésen tud regenerálódni bőre.
- Ne nyalja ajkait. Amikor kiszárad valaki ajka, az emberek sokszor ösztönből, egyfajta nyugtató hatást remélve gyakran megnyalják azt. Jó ötletnek tűnhet, azonban ez az egyik legrosszabb amit tehet - amint a nyál megszárad nedvességet von el a bőrtől. Érdmes inkább egy jó ajakbalzsam után nyúlni.
- Ne tépje vagy rágja le az elhalt bőrt. Az ajak bőre nagyon vékony és érzékeny. A rágás vagy tépkedés még több irritációhoz, az ajak bőrének sérüléséhez, és fájó, vérző sebek kialakulásához vezet, sőt, a gyógyulási folyamatot is lassítja.
- Ne radírozza le az elhalt bőrt. Egy radírozó készítmény használata általában mégtovább rontja a helyzetet. Ehelyett is egy jól hidratáló ajakbalzsam gyakori használatát javasoljuk.